Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Konfederasyonun yönetim kurulu üyeleri 15 Ocak'ta yapacakları ''işe bir saat geç gitme eylemi'' için, diğer memur konfederasyonlarını ziyaret etmeye devam ediyor
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Konfederasyonun yönetim kurulu üyeleri 15 Ocak'ta yapacakları ''işe bir saat geç gitme eylemi'' için, diğer memur konfederasyonlarını ziyaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda ziyarette bulunduğu KESK'ten bu eyleme destek vermesini isteyen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, kendilerinin de diğer sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen bu tip eylemlere destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki konfederasyon yöneticileri, KESK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan İsmail Hakkı Tombul ile görüştü.
Bircan Akyıldız burada yaptığı konuşmada, kamu çalışanları açısından, ''bir sürü olumsuzlukların yaşandığı bir dönemden geçildiğini'' söyledi.
Memur ücretleri konusunda izlenen politikaların yanlış olduğunu vurgulayan Akyıldız, ücret politikasının, toplu görüşmeler sırasında ortaya konulan yaklaşımlara ters tutum olarak algılandığını ifade etti.
Akyıldız, hükümet kanadından en düşük memur maaşının son yapılan artışların ardından 970 YTL'ye yükseldiği yönünde açıklamalar geldiğini anımsatarak, ''Bu açıklamalarla kamu emekçileriyle alay ediliyor'' dedi.
Sosyal güvenlik reformuyla ilgili düzenlemelere de değinen Akyıldız, Anayasa Mahkemesi'nin bir önceki tasarıya ilişkin öne sürdüğü iptal gerekçelerinin geçerliliğini henüz yitirmediğini söyledi.
Bircan Akyıldız, ''reform'' adı altında yürütülen çalışmaların sonunda kamu çalışanlarının büyük hak kaybına uğrayacağını belirterek, ''Çeşitli platformlarda, memur kesiminin yeni taslaktan muaf tutulmasını ya da özel bir bölümde değerlendirilmesi gerektiğini anlattık. Ancak bizi dinleyen olmadı. Biz de katılımcı demokrasinin işler olmasına katkıda bulunmak adına 15 Ocak'ta uyarı anlamında işyerlerine 1 saat geç gideceğiz'' diye konuştu.
KESK'ten bu eyleme destek vermesini isteyen Akyıldız, kendilerinin de diğer sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen bu tip eylemlere destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
KESK Genel Başkanı Tombul ise, ''Farklı zamanlarda farklı eylem planları açıklanıyor. Biz bunların hepsine saygı duyuyor ve destekliyoruz. Ancak, bu eylemlerin ortaklaştırılarak birlikte yapılmasının daha etkili olacağını düşünüyoruz'' dedi.